Helicobacter pylori jest groźną bakterią atakującą system pokarmowy, przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej żołądka oraz powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Zakażenie można rozpoznać po następujących dolegliwościach:
- nudności i wzdęcia
- wymioty
- bóle brzucha
- zgaga i kwaśne odbijanie
- biegunka
- zaparcia
- świąd skóry
- trądzik różowaty
- podwyższona temperatura
- ogólne osłabienie organizmu
Brokuły
Brokuły posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne, zawierają one spore ilości sulforafanu (ang. sulforaphane), który to eliminuje bakterie odporne na antybiotyki, działa anty-nowotworowo oraz co najważniejsze niszczy helicobacter pylori. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC296232/
Aby brokuły nie utraciły zdrowotnych właściwości idealnie należało by je gotować na parze około 3-4 minuty, ewentualnie możemy je zblanszować, czyli wrzucić do wrzątku na nie więcej niż minutę, tak aby tylko zmieniły kolor na jaskrawo zielony, powinny być wciąż lekko twarde. Amerykańscy naukowcy zalecają, by gotowane brokuły spożywać razem z innymi produktami zawierającymi aktywną mirozynazę, m.in. musztardą, rzodkiewkami, rukolą, wasabi, zmielonymi nasionami gorczycy i wszystkimi surowymi warzywami kapustnymi. W tym badaniu https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29806738/ posypanie 200g brokułów 1g zmielonych nasion gorczycy zwiększyło biodostępność sulforafanu ponad 4 krotnie.
Kiełki brokuła zawierają jeszcze większe ilości sulfofranu, jednak nie są tak łatwo dostępne jak brokuły.
Alternatywnie możemy kupić suplement i brać go na pusty żołądek np. niemiecki BROKKOLI, który zawiera 45mg sulforafanu w kapsułce.
Dla uzyskania najlepszych efektów, kuracja brokułami powinna trwać 4-8 tygodni.
Olej kokosowy
Olej kokosowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Wytwarzany jest z nasyconych kwasów tłuszczowych średniej długości. Jego główny kwas nasycony to kwas laurynowy. Najnowsze badania potwierdziły, że, poddany procesowi trawienia w ludzkim organizmie, olej kokosowy silnie hamuje większość szczepów paciorkowców czy też Helicobacter pylori. Kwas laurynowy działa jak naturalny antybiotyk, nie niszcząc naturalnej flory bakteryjnej. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8834870 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12727360/
Niektórzy sugerują aby spożywać około 1 - 2 łyżki oleju kokosowego zimno tłoczonego pół godziny przed pierwszym posiłkiem, inni 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Efekty widoczne powinny być po kilku dniach, a po kilku tygodniach dolegliwości powinny całkowicie ustąpić.
Przyprawy
Według badania http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16437723 kurkumina okazała się jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się H-pylori. Inne przyprawy, które również charakteryzują się wysoką skutecznością to: kminek, imbir, chilli, ogórecznik lekarski, czarnuszka, oregano i lukrecja. Często również mówi się o dobroczynnym działaniu cynamonu, mięty czy oliwy z oliwek, tak więc warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić przynajmniej niektóre z tych przypraw.
Guma mastyksowa (mastic gum)
Żucie i gryzienie mastyksu było popularne już w Starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. W XXI wieku jego specyficzny, gorzkawy smak znajduje zastosowanie w produkcji likierów (Mastichato), deserów, napojów orzeźwiających, gum do żucia, słodyczy, lodów, pieczywa, a nawet sera.
Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze gumy mastykowej są znane od bardzo dawna, poniżej badania, które potwierdzają jej działanie.
- Mastic Gum Kills Helicobacter pylori
- In vitro and in vivo activities of Chios mastic gum extracts and constituents against Helicobacter pylori
- The effect of mastic gum on Helicobacter pylori: a randomized pilot study
Do wyleczenia się z bakterii h pylori, będziemy potrzebować gumy mastykowej w postaci kapsułek 1000mg. Kuracja trwa 3 tygodnie.
Tydzień 1: Jedna kapsułka 1000mg rano na pusty żołądek
Tydzień 2: Jedna kapsułka 1000mg rano i jedna wieczorem (na pusty żołądek)
Tydzień 3: Jedna kapsułka 1000mg rano, jedna po południu i jedna wieczorem (na pusty żołądek)
Czarnuszka
Czarnuszka to roślina posiadająca bardzo wiele właściwości pro-zdrowotnych. Ma działanie żółciopędne, moczopędne, wiatropędne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwrobacze, przeciwzapalne, grzybobójcze, rozkurczające na mięśnie gładkie, wzmaga wydzielanie mleka, poprawia trawienie, reguluje miesiączkę, obniża poziom cukru i wzmacnia odporność. Wewnętrznie napar z rozdrobnionych nasion jest używany przy nieżytach krtani, oskrzeli i nosa, w chorobach wątroby, przy kamicy żółciowej, skąpomoczu. Zewnętrznie napary używane są przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry i grzybicach skóry.
W połączeniu z miodem okazuje się kolejnym skutecznym naturalnym sposobem na h pylori. W badaniu Combination of Nigella sativa and Honey in Eradication of Gastric Helicobacter pylori Infection z 14 osób zarażonych bakterią, po 2 tygodniowej kuracji 8 pozbyło się infekcji, skuteczność wyniosła 57.1%.
Wprowadzenie powyższych składników do swojej codziennej diety, która to powinna być dietą przeciwzapalną, przyśpieszy proces eliminacji bakterii oraz regeneracji organizmu.